Szukaj Pokaż menu

Katastrofa rządowego Tupolewa – zamach czy nieszczęśliwy wypadek?

70 551  
134   60  
Jakiś czas temu pewien prezydent leciał do sąsiedniego kraju. Niestety samolot rozbił się, przez co wysoko postawiony polityk zginął. Wraz z kolejnymi dowodami rosła nieufność pomiędzy dwoma państwami. Do dzisiaj nie wiadomo, czy za rozbiciem Tupolewa stanął zamachowiec, czy był to wypadek, gdzie wina spoczęła na pilotach, którzy przy ograniczonej widoczności zdecydowali się lądować. Poznajmy historię katastrofy.

Kolekcja intrygujących map VIII

100 239  
414   104  
Dziś m.in. odsetek czarnoskórej ludności w poszczególnych hrabstwach USA, świat podzielony na regiony o równym PKB oraz zmiany w stosunku do związków osób tej samej płci w Europie.

#1. Miejsca na świecie nazwane na cześć królowej Wiktorii

Jak śpią zwierzaki?

110 643  
494   51  
Sen to dobro nadrzędne i należy dbać, by było go w życiu jak najwięcej. Zastanawialiście się czasem, jak śpią różne zwierzaki?

#1. Konie

Wbrew powszechnej opinii konie wcale nie śpią na stojąco. W takiej pozycji mogą co najwyżej drzemać, czyli być w stanie czuwania, ale przecież trudno nazwać to prawdziwym snem, podczas którego ciało i mózg odpoczywają. Żeby się wyspać, kładą się na boku, ale biedaki nie mogą sobie pozwolić na długi sen. Wszystko przez budowę ich ciała, masę i grubość kości. Zazwyczaj koń leży w tej pozycji jakieś 3-4 godziny. Jeśli wypoczynek wydłużyłby się do 6 godzin, to zacząłby się obrzęk płuc.

#2. Delfiny


Gdy nadchodzi pora odpoczynku, te wesołe i przyjazne ssaki „wyłączają” jedną półkulę mózgu i oko. Druga połowa i drugie oko obserwuje otoczenie, kontroluje oddychanie i inne podstawowe procesy fizjologiczne. Podczas snu delfin może znajdować się na powierzchni, czasem wolno płynie z prądem. W niewoli potrafi spać na dnie basenu, wynurzając się co jakiś czas, by zaczerpnąć powietrza.

#3. Żyrafy


Trudno nie podejrzewać, że tak długa szyja nieco utrudnia wygodne ułożenie się do snu. Ale w przyrodzie wszystko jest obmyślane. Żyrafy kładą się w taki sposób, że zginają szyję, by znalazła się na górnej części tylnej kończyny. Cały proces układania się do snu trwa jakieś 20 sekund, a sam sen trwa jedynie kilka minut. Długość głębokiego, nocnego snu żyrafy nie przekracza 20 minut.

#4. Wieloryby


Jeszcze do niedawna uważano, że wieloryby śpią tak jak delfiny, ale ostatnie obserwacje pokazują zupełnie co innego. Okazuje się, że wieloryby nie dzielą doby na sen i aktywność. Śpią, a właściwie łapią nieco snu podczas krótkiego zanurzenia. W ten sposób zyskują 10-15 minut snu w ciągu kilku godzin.

#5. Pingwiny


Pingwiny nie śpią na stojąco. Najpierw należy uściślić, że na Ziemi istnieje kilka rodzajów pingwinów i nie wszystkie śpią tak samo. Np. pingwin białobrewy śpi, jakby wrócił z mocarnej imprezy – na brzuchu, z rozłożonymi skrzydłami, a pingwin cesarski w pozycji, którą można nazwać siedzącą - stoją i chodzą te zwierzaki w zupełnie inny sposób.

#6. Hipopotamy


Większą część swojego życia te duże zwierzęta spędzają w wodzie. Zazwyczaj śpią albo na mieliźnie, wysuwając głowę na powierzchnię, albo w całkowitym zanurzeniu. W tym drugim przypadku hipopotamy odruchowo wypływają na powierzchnię co 3-5 minut, by zaczerpnąć powietrza. W trakcie takiego wynurzenia nie wybudzają się ze snu.

#7. Wiewiórki


Czasem możemy zobaczyć zdjęcia wiewiórek śpiących w pozycji zwiniętej, przez co możemy odnieść wrażenie, że zawsze tak śpią. Nie jest to do końca prawda, raczej część prawdy. Te sympatyczne zwierzątka zasypiają w takiej pozycji, w jakiej się położyły, więc czasem zwinięte w kulkę, a czasem np. na brzuchu.

#8. Słonie


Zacznijmy od tego, że są słonie afrykańskie i indyjskie. Afrykańskie najczęściej śpią oparte o drzewo. Wiąże się to z tym, że gleba może być zbyt nagrzana i boją się przegrzać ciało. Jeśli ziemia nie jest zbytnio rozgrzana, to mogą po prostu położyć się na boku. Indyjskie słonie zwykłe kładą się na boku, a przednie nogi wysuwają do przodu i kładą pod głową. Słonie śpią od 2 do 3 godzin. Mogą się przebudzać, by za pomocą słuchu i węchu sprawdzić otoczenie i po upewnieniu się, że są bezpieczne, znów zasnąć.

#9. Oposy


Oposy mają bardzo silny ogon i mogą zwisać na nim z gałęzi, ale nie śpią w takiej pozycji. Są to nocne zwierzaki i za dnia odpoczywają, a dopiero wraz zachodem słońca ruszają na polowanie. Śpią więc dość dużo, nawet 20 godzin na dobę, w pozycji, jaka im akurat pasuje – raz rozkładają się na gałęzi, a raz zwijają w kłębek i chowają w dziupli.

#10. Jerzyki


Jerzyki to prawdziwi rekordziści – latają wysoko (do 2,5 kilometra), szybko (do 200 km/h), długo (2-3 lata bez przerwy). W trakcie takiego nieprzerwanego lotu potrafią jeść, pić, kopulować i oczywiście spać. Do spania w czasie lotu wykorzystują wiatr – wzbijają się bardzo wysoko i kierują pod wiatr, by co kilka minut zmienić nieco kierunek. Dzięki temu przez długi czas pozostają w jednym miejscu. Przy słabym wietrze po prostu śpią i krążą w powietrzu.
494
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Kolekcja intrygujących map VIII
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu 10 najgłupszych ras psów
Przejdź do artykułu Idioci są wśród nas IV
Przejdź do artykułu Poruszające fotografie pokazujące jak starzeją się psy
Przejdź do artykułu 15 najdziwniejszych rzeczy, jakie barmani usłyszeli w pracy
Przejdź do artykułu Pająki, których spotkania nie życzymy nikomu
Przejdź do artykułu Typowe matki w akcji - jak tu ich nie kochać?
Przejdź do artykułu Japońskie linie kolejowe utrzymują połączenie ze stacją, z której korzysta tylko jedna dziewczynka
Przejdź do artykułu 24 powody, dlaczego NIE powinieneś mieć pitbulla

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą