Szukaj Pokaż menu

Ta dziewczyna codziennie biega nago po śniegu. To jej sposób na młody wygląd

108 669  
199   62  
32-letnia Inna Vladimirskaja ma niecodzienne hobby. Dziewczyna uważa, że odkryła przepis na eliksir młodości. Jest nim... nagi jogging.

Całun Turyński: kontrowersyjna historia

59 679  
216   81  
Dziś pochylimy się chwilę nad historią Całunu Turyńskiego, najbardziej kontrowersyjnej relikwii w historii świata...

7 mniej znanych ciekawostek o szachach

46 245  
223   15  
Królowa gier planszowych już dawno skazana została na zapomnienie. Mimo to jednak wciąż nie brakuje osób, które z przyjemnością oddają się wymagającej intensywnego myślenia rozgrywce.

#1.

Od gry w szachy można się uzależnić - z korzyścią dla zdrowia. Ponad pół wieku temu Marottichal, nieduża wieś w Indiach, znajdowała się w tragicznym położeniu. Jej mieszkańcy w przytłaczającej większości zmagali się z uzależnieniem od alkoholu i hazardu. Wszystko zmieniło się, gdy niejaki pan Unnikrishnan - właściciel sklepu z herbatami - postanowił nauczyć mieszkańców gry w szachy. Minęło trochę czasu, a o alkoholu i hazardzie nikt w Marottichal nie pamięta. Wszyscy natomiast namiętnie grywają w szachy.

#2.



Przed 1600 rokiem zwycięstwo w szachach można było osiągnąć wybijając wszystkie bierki przeciwnika (poza królem), nie było potrzeby szukania mata. Była to tzw. anihilacja. Później jednak uznano, że bardziej honorowe jest zwycięstwo matem, dlatego przez jakiś czas anihilację uważano za połowiczne zwycięstwo, a ostatecznie w ogóle z niej zrezygnowano.

#3.



W typowej partii pomiędzy przeciętnymi graczami doprowadzenie rozgrywki do zwycięstwa (czyli sytuacji, w której król jednego z zawodników nie ma dokąd uciec przed szachem) wymaga kilkudziesięciu, jeśli nie kilkuset ruchów. W skrajnym przypadku (lub - inaczej mówiąc - w przypadku skrajnej głupoty przeciwnika) do mata wystarczą dwa ruchy. W sytuacji przedstawionej na obrazku wyjście białymi pionami odsłania króla, jednocześnie nie dając mu możliwości ucieczki ani osłonięcia przed czarnym hetmanem przesuniętym na h4.

#4.



Judit Polgár to urodzona w 1976 roku węgierska szachistka, która zasłynęła pokonaniem arcymistrzów takich jak Garri Kasparow, Anatolij Karpow czy Boris Spasski. W swoim kraju, choć ceniona, otoczona jest licznymi kontrowersjami ze względu na swojego ojca. To on postanowił udowodnić, że „talenty się kształci, nie rodzi” i każdy może osiągnąć sukcesy w dowolnej dziedzinie, pod warunkiem że odpowiednio wcześnie zacznie być kształcony przez profesjonalistę.

#5.



Czym jest szach, mat i pat wie większość osób, które kiedykolwiek widziały planszę do szachów. Już jednak pojęcie takie jak „zugzwang” kojarzy niewielu. Oznacza ono sytuację z kategorii „jak się nie obrócisz, z tyłu dupa”, czyli „cokolwiek zrobisz, będzie gorzej”. Zugzwang charakterystyczny jest dla końcówek partii i zazwyczaj ten, kto się w nim znajdzie, skazany jest na rychłą porażkę. Co ciekawe, możliwy jest też obopólny zugzwang, czyli sytuacja niekorzystna dla obu graczy.

#6.



Czy osoby bardziej inteligentne lepiej radzą sobie w grze w szachy? I tak, i nie. Badanie z 2006 roku nie stwierdziło większych różnic w inteligencji pomiędzy dorosłymi niegrającymi w szachy a dobrymi zawodnikami. Inteligentne osoby lepiej radzą sobie w szachach na początku, z czasem jednak przewaga związana z inteligencją ustępuje doświadczeniu. Co więcej, badanie z 2007 roku wykazało, że w grupie najsilniejszych zawodników lepiej radzą sobie osoby o nieco niższym ilorazie inteligencji.

#7.



Rozgrywanie kilku partii jednocześnie to duża sztuka, wziąwszy pod uwagę fakt, że wiele osób nie radzi sobie nawet z jedną. Tymczasem w 1977 roku Joe Hayden, 17-latek z Cardiff, postanowił pobić rekord świata - i rozegrać w lokalnym centrum handlowym 180 partii. Cóż, na wyzwanie odpowiedziało tylko 20 osób, z czego… 18 osób pokonało Haydena (w tym pewien siedmiolatek, któremu do zwycięstwa wystarczyło zaledwie kilka ruchów).

Niedoszły rekordzista zdołał pokonać tylko własną matkę (prawdopodobnie podłożyła się z litości) oraz pewnego mężczyznę, który - znudzony ciągnącym się w nieskończoność oczekiwaniem - po prostu odszedł od stołu. Po dziś dzień uważa się to za najgorszy pokaz gry w szachy w historii.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
223
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Całun Turyński: kontrowersyjna historia
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu 8 koszmarnych przeczuć, które niestety się sprawdziły
Przejdź do artykułu 7 nietuszowanych ciekawostek o kosmetykach
Przejdź do artykułu Typowe matki w akcji - jak tu ich nie kochać?
Przejdź do artykułu Dach świata pokryty g*wnem, czyli ciemna strona turystyki
Przejdź do artykułu 7 oszustów i przekręty tak zwariowane, że aż trudno w nie uwierzyć!
Przejdź do artykułu Zawód wykonywany: dziecko bogatych rodziców
Przejdź do artykułu Dlaczego nigdy nie odkryjemy wszystkich sekretów wojowników ninja

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą