Szukaj Pokaż menu

To i tak była szkoła życia - ochroniarz w IKEA cz. II

50 625  
263   104  
„Hehehe”. Inaczej nie da się podsumować dysputy, która odbyła się pod pierwszą częścią serii. Ku wyraźnemu sprzeciwowi kilku(nastu) użytkowników, których serdecznie pozdrawiam, przedstawiam kolejne losy dumnego, narzekającego, z pretensjami, nudnego, nieznającego się na składni i podstawowych zasadach języka polskiego ochroniarza. Zatem zapraszam!


9 historii rozdzielonych syjamskich bliźniąt

60 383  
165   32  
Bliźniaczki syjamskie przychodzą na świat nie częściej niż raz na sto tysięcy urodzeń. Identyczne bliźnięta rozwijają się, gdy zapłodnione ludzkie jajo rozpada się na dwa oddzielne zarodki w ciągu pierwszych dwunastu dni po poczęciu. Jeśli podział komórki jajowej nastąpi po dwunastym dniu, bliźnięta nie będą całkowicie od siebie rozdzielone. Na szczęście współczesna medycyna potrafi radzić sobie i z tak ciężkimi przypadkami.

7 ciekawostek o najbardziej interesujących językach świata

46 988  
166   30  
Niekiedy posługiwanie się własnym językiem ojczystym sprawia trudności. Tymczasem wypadałoby już znać nie jeden, a nawet dwa języki obce!

#1.

Budowa języka, jego gramatyka czy charakterystyczne słowa są w stanie powiedzieć wiele o jego pochodzeniu - i rzucić nowe światło na nieznane dotąd obszary historii. Tak było w przypadku amerykańskich Indian Zuni, których język pod wieloma względami przypomina japoński. Postanowiono to zbadać i faktycznie, analizy potwierdziły biologiczne podobieństwo pomiędzy Zuni a Japończykami.

#2.



Czasem jednak wnioski okazują się mniej pomocne. Swoistą tajemnicę dla badaczy w dalszym ciągu stanowi język baskijski - jedyny język europejski niespokrewniony z żadnym innym znanym językiem. Wykluczono pochodzenie indoeuropejskie. Przypuszcza się, że może mieć związek z językami kartwelskimi (Kaukaz Południowy) lub chamickimi, żadnych teorii nie udało się jednak jeszcze potwierdzić. Językiem baskijskim posługuje się obecnie ok. miliona osób.

#3.



Najwięcej języków urzędowych - aż 11 - posiada Południowa Afryka. Są to: afrikaans (język wymieszanych rasowo Koloredów oraz białych Burów, głównie potomków holenderskich i niemieckich kolonizatorów z XVII i XVIII w.), angielski, xhosa (język mlaskowy z rodziny bantu, używany przez 5,6 mln osób z ludu Xhosa, w którym dzisiaj powstaje sporo literatury), ndebele (niezbyt popularny język z rodziny bantu, stosowany przez 0,6 mln osób w północno-wschodniej części RPA), a także pedi, soto, suiza, tsonga, tswana (jeden z dwóch języków urzędowych Botswany), venda i zulu (język Zulusów, używany przez ćwierć mieszkańców RPA).

#4.



Na świecie funkcjonuje dzisiaj około 7 tysięcy języków, z czego niemal 2,5 tysiąca zagrożone jest wyginięciem. Oszacowano, że obecnie mniej więcej co dwa tygodnie zanika kolejny język. Niecała jedna siódma istniejących w dalszym ciągu języków używana jest w jednym tylko państwie. Z 840 językami „nieurzędowymi” Papua Nowa Gwinea jest państwem, w którym mówi się największą liczbą języków na świecie (a że większością da się porozumieć tylko z garstką najbliższych sąsiadów, to już inna kwestia).

#5.



Język walijski jest tak skomplikowany, że niechętnie mówią nim sami Walijczycy. Zresztą właśnie na nim Tolkien oparł język elfów ze Śródziemia - a to naprawdę coś znaczy! Zależnie od badania, walijskim posługuje się od 14 do 18% mieszkańców Walii oraz... 5 tys. osób w prowincji Chubut w Argentynie, gdzie walijski ma nawet status języka urzędowego. To zasługa walijskich osadników, którzy przed dwustoma laty udali się do Patagonii.

#6.



Najdłuższy alfabet to zasługa języka khmerskiego. W urzędowym języku Kambodży występują 74 różne litery. Najmniej natomiast w języku rotokas, którego alfabet składa się z zaledwie 12 liter. W języku chińskim z kolei występuje ponad 50 tys. znaków odpowiadających słowom - jednak do w miarę swobodnego czytania na co dzień wystarcza znajomość ok. 2 tys. znaków. Najwięcej słów posiada natomiast język angielski - ponad ćwierć miliona.

#7.



Sranan tongo uchodzi za najłatwiejszy język do opanowania w 100% ze względu na szczególnie małą liczbę występujących w nim słów. Część źródeł podaje zaledwie ok. 340 wyrazów, ale nawet jeśli pomnożymy tę liczbę przez kilkanaście, otrzymamy bardziej prawdopodobny i wciąż robiący wrażenie wynik. W sranan tongo mówi ok. pół miliona osób w Surinamie i Gujanie Francuskiej, sam język to zaś mieszanka wielu dialektów, którymi posługiwali się przywiezieni z Afryki niewolnicy.

Źródła: 1, 2, 3, 4
166
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 9 historii rozdzielonych syjamskich bliźniąt
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 7 oszustów i przekręty tak zwariowane, że aż trudno w nie uwierzyć!
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu Idioci są wśród nas VIII - edycja facebookowa
Przejdź do artykułu 7 nietuszowanych ciekawostek o kosmetykach
Przejdź do artykułu Typowe matki w akcji - jak tu ich nie kochać?
Przejdź do artykułu Dach świata pokryty g*wnem, czyli ciemna strona turystyki
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu Sfotografowanie lustra to nie lada wyzwanie
Przejdź do artykułu Dlaczego nigdy nie odkryjemy wszystkich sekretów wojowników ninja

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą