Szukaj Pokaż menu

8 różnic w podejściu do pracy - w zależności od wieku

117 551  
250   34  
Pokazywaliśmy wam już różnicę w podejściu do związków i do seksu, teraz nadszedł czas na kolejną znaczącą dziedzinę naszego życia.

Podejście do pracy

20: Od rana jesteś w pełni sił na dzień pełen wyzwań

10 wielkich ludzi, którzy mieli, delikatnie mówiąc, problem z dekielkiem

140 788  
344   38  
Czy każdy geniusz jest wariatem? Czy wariaci to geniusze? Tego nie wiemy. Wiemy natomiast, że ludzie, którzy zmagali się z chorobami psychicznymi, pozostawili po sobie wybitne dzieła literackie czy muzyczne, opracowali teorie matematyczne oraz wynaleźli wiele rzeczy, które dziś ułatwiają nam życie.

#1. Król Francji, Karol VI

Historia Kitty Smith, którą zwyrodniały ojciec pozbawił rąk

94 183  
345   26  
Kathryn M. Smith urodziła się 29 października 1882 roku w biednej rodzinie w Chicago. Podobnie jak jej dwóch braci i młodsza siostra, Kitty żyłaby sobie nijakim, szarym życiem, gdyby nie okropny wypadek. Jej życie zmieniło się diametralnie i ostatecznie Kitty stała się bogata i sławna w całej Ameryce.

Kliknij i zobacz więcej!
Kiedy Kitty miała 9 lat, jej matka zmarła nagle, zostawiając dziewczynkę pod "opieką" ojca - alkoholika. Tego samego roku, w Święto Dziękczynienia ojciec polecił Kitty, by ugotowała obiad i przyniosła mu alkohol. Dziewczynka odmówiła, więc ojciec postanowił ją ukarać.

Kliknij i zobacz więcej!
Kitty (po prawej) z rodzeństwem
Pan Smith najpierw zbił dziewczynkę, a następnie wepchnął jej ręce do rozgrzanego piekarnika i przytrzymywał, aż dłonie i przedramiona dziewczynki uległy zwęgleniu. Od śmierci uratował ją brat i dziewczynka trafiła do Cook County Hospital. Tam amputowano jej ręce, pozostawiając jedynie 3-centymetrowe kikuty. Dziewczyna przebywała na oddziale intensywnej terapii do lutego 1892 roku.

Wyrodny ojciec został skazany, a dziewczynka trafiła do domu dziecka w stanie Illinois. Przez kilka lat mieszkała w domu dla ubogich i kalekich dzieci. Losem Kitty zainteresował się doktor Frank M. Gregg. Zorganizował on fundację, by zebrać środki na edukację panny Smith zarówno jeśli chodzi o przedmioty szkolne, jak i umiejętności życia bez rąk. "Fundacja Kitty Smith" okazała się udanym przedsięwzięciem. Znaleziono dobrych specjalistów, którzy uczyli dziewczynę używania nóg i palców u nóg w celu wykonywania różnych domowych i twórczych czynności. Kitty najbardziej lubiła malować oraz rysować ołówkiem i kredkami. Potrafiła także grać na pianinie palcami u nóg, pisać na maszynie i haftować na jedwabiu. Wszystkiego tego dziewczyna nauczyła się w czasie krótszym niż 3 lata. W 1896 roku za pieniądze z Fundacji przeniosła się do Wisconsin, gdzie chodziła do szkoły dla normalnych dzieci.

Kliknij i zobacz więcej!

W 1904 roku, gdy Kitty skończyła 21 lat, nie mogła już zwrócić się po pomoc do państwa. Rodzina również nie mogła jej wesprzeć - ojciec już nie żył, bracia zarabiali grosze pracując "na czarno", a młodsza siostra została adoptowana. Panna Smith zdecydowała wziąć sprawy w swoje ręce, a właściwie w swoje nogi. Palcami u nóg pisała autobiograficzne eseje, wyszywała serwetki, rysowała zwierzęta. Wszystko to rozsyłane było do potencjalnych nabywców, a do przesyłek dołączano specjalne pocztówki z adresem zwrotnym i kieszonką na monetę 25-centową. Pieniądze przesyłały tylko te osoby, które choć trochę wzruszył los bezrękiej Kitty. Dzięki tytanicznemu uporowi i optymizmowi dziewczyny, wiosną 1906 roku na koncie panny Smith było już 35 tysięcy dolarów.

Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!
W swych opowieściach Kitty nigdy nie poruszała tematu ojca-potwora, hołdując zasadzie, że "o zmarłych mówi się dobrze albo wcale". Pisała, że ręce straciła przez własną głupotę, upadając prosto w ogień po tym, jak wypiła szklankę alkoholu. Współczucie ludzkie wcale z tego powodu nie zmalało.
Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!
Za zarobione pieniądze Kitty otworzyła własną firmę. Chciała pomagać dzieciom niepełnosprawnym w pokonywaniu ich problemów, by stali się, tak jak i ona, ludźmi sukcesu. Kitty była członkiem Epworth League, śpiewała też w chórze Metodystów.

W 1913 roku kobiety w Illinois otrzymały prawa wyborcze. Kitty oczywiście zagłosowała, nogą wypełniając kartę wyborczą.
Kliknij i zobacz więcej!

W latach 30. XX wieku Kitty występowała w trupach najlepszych cyrków USA, pokazując ludziom, jak sprawnie można władać palcami u nóg. Co działo się z utalentowaną i silną duchem panną Smith po odejściu z cyrku, gdzie mieszkała i kiedy zmarła - nie wiadomo.

345
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 10 wielkich ludzi, którzy mieli, delikatnie mówiąc, problem z dekielkiem
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu Szokujące wyznania ludzi na łożu śmierci
Przejdź do artykułu 8 koszmarnych przeczuć, które niestety się sprawdziły
Przejdź do artykułu Dewotka prosi o poradę, bo siostra do niej nie pasuje... i dostaje taką od serca
Przejdź do artykułu Czasami mniej znaczy lepiej, czyli przykłady świetnego designu
Przejdź do artykułu Najzabawniejsze kłamstwa, jakie mówi się dzieciom
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Tutaj "spotkanie ze swoimi zmarłymi" nabiera zupełnie innego znaczenia
Przejdź do artykułu 16 problemów, z którymi muszą zmagać się leworęczni

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą