Szukaj Pokaż menu

Historia Kitty Smith, którą zwyrodniały ojciec pozbawił rąk

94 183  
345   26  
Kathryn M. Smith urodziła się 29 października 1882 roku w biednej rodzinie w Chicago. Podobnie jak jej dwóch braci i młodsza siostra, Kitty żyłaby sobie nijakim, szarym życiem, gdyby nie okropny wypadek. Jej życie zmieniło się diametralnie i ostatecznie Kitty stała się bogata i sławna w całej Ameryce.

Kliknij i zobacz więcej!

Tutaj "spotkanie ze swoimi zmarłymi" nabiera zupełnie innego znaczenia

75 419  
251   42  
Zbliżają się Zaduszki, jak co roku większość Polaków uda się na cmentarz odwiedzić swoich zmarłych bliskich. Na Sycylii, w Palermo, niektórzy mieszkańcy mogą dosłownie zobaczyć swoich zmarłych krewnych, jeśli zostali oni pochowani w katakumbach pod tamtejszym klasztorem kapucynów.

#1.

10 wielkich ludzi, którzy mieli, delikatnie mówiąc, problem z dekielkiem

140 788  
344   38  
Czy każdy geniusz jest wariatem? Czy wariaci to geniusze? Tego nie wiemy. Wiemy natomiast, że ludzie, którzy zmagali się z chorobami psychicznymi, pozostawili po sobie wybitne dzieła literackie czy muzyczne, opracowali teorie matematyczne oraz wynaleźli wiele rzeczy, które dziś ułatwiają nam życie.

#1. Król Francji, Karol VI

Karol VI, nazywany Karolem Szalonym, rządził Francją od 1380 do 1422. Około 10 lat po objęciu tronu zaczął tracić zdrowe zmysły. Zapominał kim jest, jak się nazywa, że jest królem. Nie rozpoznawał żony i dzieci. W 1405 roku przez pięć miesięcy nie mył się i nie zmieniał ubrań. Trochę później ubzdurał sobie, że jest ze szkła i nie pozwolił nikomu się dotknąć w obawie, że się rozbije. Zakładał wtedy specjalnie wzmocnione szaty, które miały zapobiec przypadkowemu „roztrzaskaniu się” szalonego władcy.

#2. Abraham Lincoln

Znany wszystkim jako amerykański prezydent, który zwrócił wolność niewolnikom. Ten wielki polityk cierpiał na przewlekłą melancholię. Każdy z nas ma czasem napady smutku, ale Lincoln praktycznie całe życie był w głębokiej depresji. Niektórzy historycy twierdzą, że miał skłonności samobójcze. Często zdarzało się, że gdy usłyszał przygnębiające wiadomości dotyczące pracy, wybuchał nagłym, niekontrolowanym płaczem. Aby jakoś zaradzić melancholii, Lincoln szukał pocieszenia w pracy i wskazówek w religii.

#3. Vincent Van Gogh

Van Gogh jest znany najbardziej z tego, że obciął sobie ucho i popełnił samobójstwo. Vincent często miał ataki padaczki spowodowane długotrwałym, nadmiernym spożyciem absyntu. Jego życie to okresy szaleńczego rzucania się w wir pracy i okresy całkowitego marazmu. Uważa się, że cierpiał na cyklofrenię. Znany nam głównie jako malarz, Van Gogh był również niezwykle płodnym pisarzem. Napisał setki listów. Podejrzewa się, że cierpiał na hipergrafię (chorobliwą i kompulsywną potrzebę stałego pisania), która to choroba jest powiązana z epilepsją.

#4. Ernest Hemingway

Laureat nagrody Nobla i Pulitzera był ofiarą depresji i alkoholizmu. Podobnie jak i Van Gogh, doszedł do wniosku, że jedynie samobójstwo jest najlepszym sposobem na przerwanie swych cierpień. Żeby było ciekawiej, w ten sam sposób zakończyli życie ojciec, brat, siostra i wnuczka Hemingwaya. Jeśli nawet tendencje samobójcze miał w swoim DNA, to stan psychiczny genialnego pisarza był najprawdopodobniej rezultatem upijania się do nieprzytomności przez prawie całe życie. Oprócz alkoholu, autor zażywał mnóstwo leków, których skutki uboczne pogłębiły jego stany depresyjne. Był hospitalizowany, a terapia wstrząsowa była przyczyną częściowej utraty pamięci.

#5. Tennessee Williams

Laureat nagrody Pulitzera, uwielbiany prozaik, dramaturg i poeta. Urodził się w rodzinie, w której często występowały przypadki chorób umysłowych. Od urodzenia Tennessee Williams cierpiał na depresję, ale jego stan pogorszył się, gdy jego siostra schizofreniczka trafiła do szpitala, gdzie zrobiono jej lobotomię. Drugim wydarzeniem, które do końca złamało słabego psychicznie autora, była śmierć jego wieloletniego kochanka. Te dwa wydarzenia wepchnęły pisarza w głęboka depresję, którą leczył alkoholem i narkotykami. Pomimo wielokrotnych prób rzucenia nałogów, Williams do końca życia był uzależniony od używek.

#6. Edgar Allan Poe

Mistrz makabrycznych opowiadań i wierszy od wczesnej młodości fascynował się psychologią. Wielu bohaterów jego książek to szaleńcy. W swojej prozie przedstawiał skrajnie brutalne opisy makabry, przywołujące na myśl stany epileptyczne czy upojenie alkoholowe. W swej twórczości skupiał się na neurozach, bólu istnienia i dualizmie. Ale czy Poe też był szaleńcem? Jego rywal Rufus Griswold utrzymywał, że tak. Ale jedyne na co cierpiał Poe to prawdopodobnie dwubiegunowość. W liście opisał swoją próbę samobójczą. Jak wielu innych pisarzy był alkoholikiem.

#7. Howard Hughes

Howard Hughes był genialnym producentem filmowym, lotnikiem i wielkim biznesmenem z imperium wartym miliardy dolarów. Był również człowiekiem, który cierpiał na bakteriofobię. Jego choroba była tak ciężka, że doprowadziła do całkowitej izolacji od innych ludzi i uzależnienia od kodeiny. W sytuacjach stresujących Hughes zamykał się w sobie. W okresie dojrzewania został sparaliżowany na kilka miesięcy bez żadnych przyczyn fizjologicznych. Hughes zmuszał swoje otoczenie do ciągłego mycia i odkażania. Ludzie, którzy podawali mu posiłki czy dokumenty, musieli robić to w rękawiczkach. Hughes często leżał nago w specjalnym ciemnym pokoju, który był wolny od bakterii.

#8. John Nash

Historia życia tego genialnego matematyka, laureata nagrody Nobla, została przeniesiona na ekran w 2001 roku. Wielu z was na pewno oglądało film „Piękny umysł”. Nash prowadził badania nad teorią gier i wprowadził koncept równowagi w grach niekooperacyjnych, nazywany dziś równowagą Nasha. Profesor cierpiał na schizofrenię paranoidalną, miał halucynacje, urojenia i słyszał głosy. Był pacjentem wielu szpitali psychiatrycznych, do których oddawali go członkowie rodziny. Był leczony wieloma lekami psychotropowymi i terapią wstrząsową. Stopniowo stan zdrowia naukowca poprawił się i mógł wrócić do pracy na uniwersytecie Princeton.

#9. Ludwig Van Beethoven

Jeden z najsłynniejszych kompozytorów na świecie cierpiał na chorobę dwubiegunową. Beethoven był cudownym dzieckiem, niestety ojciec bił go i wykorzystywał. Uważa się, że to właśnie z powodu urazów głowy Ludwig stracił słuch. Podobnie jak u innych cierpiących na cyklofrenię, życie Ludwiga to przeplatające się okresy intensywnej pracy twórczej i okresy samotności i depresji. Podobnie jak inni chorzy, sam leczył się alkoholem i opium.

#10. Sir Isaac Newton

Genialny angielski fizyk, matematyk, astronom, filozof, historyk, badacz Biblii i alchemik. Zajmował się między innymi mechaniką klasyczną, pracował nad rachunkiem różniczkowym i całkowym oraz przedstawił prawo powszechnego ciążenia. Oprócz tego był wariatem. Nie znosił towarzystwa innych ludzi, zachowywał się jak psychopata, miał częste zmiany nastroju. Wpadał w furię, gdy zabrano coś, co do niego należało. Newton prawdopodobnie chorował na schizofrenię z zaburzeniami nastroju.
344
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Tutaj "spotkanie ze swoimi zmarłymi" nabiera zupełnie innego znaczenia
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu Zwykłe zdjęcia, które połączone w pary tworzą bardzo nieczyste obrazki
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu 7 oszustów i przekręty tak zwariowane, że aż trudno w nie uwierzyć!
Przejdź do artykułu 25 obrazków, które od razu wzbogacą twoją wiedzę o życiu
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu Wyższa szkoła jazdy w kółko i krzyżyk
Przejdź do artykułu 19 powszechenie uznawanych za oczywiste "faktów", które nie są prawdziwe

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą