Szukaj Pokaż menu

20 gifów pokazujących, jak reagujesz na codzienne sytuacje LXXX

185 357  
815   37  

Kiedy dziewczyna mówi, że dzisiaj ma nastrój...

Niektórych z tych rzeczy nie kupisz nawet jeśli wygrasz w Lotto

96 851  
303   49  

#1. Taki zestaw do szachów jest wart 600 000 dolarów, zbudowany jest z diamentów o łącznej masie 320 karatów i powstało tylko 7 takich kompletów

Zalety trzech kultowych broni - AK, M16 i Mosina

117 086  
489   56  
Trudno znaleźć człowieka, który nie potrafiłby rozpoznać tych trzech rodzajów broni. Dorobiły się one miana kultowych i chociaż każda z nich ma swoje zalety, do dziś nie ustają spory, która jest najlepsza. My akurat nie zamierzamy niczego udowadniać, po prostu bardzo pobieżnie się im przyjrzymy.

#1. Topornie, ale skutecznie

Pierwszy kaliber karabinka Kałasznikowa to 7,62 mm, co sprawiało, że była to niesamowicie potężna broń, mogąca z 300 metrów zabić żołnierza ukrytego za ścianą z cegieł. Jednak odrzut i ciężar ruchomych części obniżały skoncentrowanie oraz celność ognia. W 1974 roku karabinek zyskał nowy kaliber 5,45 mm, kompensator i przerobiony mechanizm automatycznego ładowania, co znacząco poprawiło celność. Stalowa konstrukcja broni i co za tym idzie spory ciężar nie pozwalały dołączyć do niej granatnika i celownika optycznego, ale brak plastiku uczynił z tego karabinka sprzęt nieczuły na uderzenia, wydłużył jego żywotność i ułatwił dokonywanie napraw.

#2. Broń światowa


Największe zalety "kałacha" - prostota konstrukcji, bezawaryjność i brak konieczności specjalnego szkolenia z obsługi tej broni sprawiły, że szybko zyskał światową sławę. 20 procent jednostek broni na Ziemi to egzemplarze karabinka AK. Łącznie wyprodukowano ponad 80 milionów sztuk, używa go 50 państw na świecie, a kilka ma go nawet na swoich godłach i flagach.

#3. Amerykański rywal


Karabinek M16 jest młodszy o 15 lat i wyprodukowano "zaledwie" 10 milionów sztuk tej broni, a używa jej 27 krajów. Jedną z jego największych wad jest wrażliwość na piasek i brud - amerykańskim żołnierzom w Wietnamie radzono czyścić broń kilka razy dziennie, a rozkładanie jej było dozwolone jedynie w zamkniętym pomieszczeniu. Wykonana ze stopu aluminium komora zamkowa pęka nie tylko przy upadku na ziemię, ale też przez uderzenia o inny sprzęt lub korpus pojazdu. Naprawa wymaga wymiany całej komory, która kosztuje około 200 dolarów. Chociaż długa lufa poprawia celność na dłuższych odległościach, to wymaga również zwiększenia miejsca w transporterach. Konflikty zbrojne po II wojnie światowej pokazały, że do wymiany ognia dochodzi najczęściej na odległości do 300 metrów.

#4. Porównania z przymrużeniem oka



Rosyjscy internauci pokusili się o porównanie w sześciu kategoriach dwóch wymienionych karabinków z karabinem Mosin, używanym przez żołnierzy radzieckich w czasach II wojny światowej:

Celność: Z AK można trafić w przeciwległą ściankę stodoły stojąc w jej drzwiach, M16 strzela celnie na 600 metrów, a z Mosina można trafić w cel znajdujący się w drugim województwie.


Moc: Kula AK wbije się w dębowy pień na 30 centymetrów, z M16 można zrobić 300 dziurek w tekturowym celu strzelając 10 seriami, a do trafienia w cel z Mosina wystarczy sam huk jego wystrzału.

Obsługa: AK będzie strzelać nawet jeśli ostatni raz czyszczono go szczotką do butów rok temu. M16 wymaga certyfikowanego smaru po 9$ za 30 gramów. Mosina ostatni raz czyszczono po szturmie na Berlin i wygląda jak nowy.


Naprawa: Do naprawy AK potrzeba młotka i kombinerek. Naprawa M16 może odbywać się wyłącznie w certyfikowanym warsztacie. Jeśli jakimś cudem udało ci się jakoś zepsuć Mosina, to prościej będzie kupić sobie nowy.

Okres służby: AK - 50 lat, M16 - 40 lat, Mosin - 100 lat, może dłużej, nikt nie sprawdzał.


Bagnet: Zakładając bagnet na AK przestraszysz wroga. Zakładając bagnet na M16 rozśmieszysz wroga. Zakładając bagnet na Mosina zadźgasz wroga po drugiej stronie rzeki nie wychodząc z okopu.
489
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Niektórych z tych rzeczy nie kupisz nawet jeśli wygrasz w Lotto
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wyjątkowe wkładki do butów
Przejdź do artykułu Poszli na grzyby, wrócili z czołgiem. Takie rzeczy tylko w Estonii
Przejdź do artykułu Perfidny trolling komputerowy
Przejdź do artykułu Co można zapakować do C-5 Galaxy, prawie największego samolotu transportowego świata?
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Kontrola prędkości - z życia pilota Blackbirda
Przejdź do artykułu Kiedy wychodzisz za mąż po 30. – Demotywatory
Przejdź do artykułu Najstarsze dziwne zabytki z naszego świata
Przejdź do artykułu Zakamarki rosyjskiej baterii obrony wybrzeża

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą